Mağara Keşfi

MAĞARA KEŞİFLERİNDE KULLANILACAK KIYAFETLER

Spor, keşif ve bilimsel çalışmalar için mağaralara yapılan gezilerde kullanılacak olan kıyafetler gezinin türü ile mağaranın özelliklerine göre değişir. İçerisi kuru ve soğuk olmayan bir mağaraya kısa süreli bir gezi planlandığı zaman pamuklu giysiler tercih edilebilir. Zemini ıslak olan ve içi serin olan bir mağarada bu giysileri kullanmak ise kişiyi zor durumda bırakır. Teri içine çeken pamuklu kumaşın kuruması uzun sürdüğünden vücut ısısını düşürür ve bu durum bazı zamanlar hipodermine sebep olur. Doğru kıyafetin her daim kullanılması insan sağlığı için önem arz eder. Mağaraya yapılacak olan gezilerde kıyafet tercihi ve beraberindeki kişisel malzemeler bölgenin iklimi, coğrafik yapısı ve mağaranın türüne göre seçilmelidir.

Uygunsuz kıyafetler sadece gezi ve araştırmanızı engellemez, aynı zamanda sizin için tehlikeli olabilir. Mağaracılıkta kıyafetler 5 grupta oluşur. Kask, ayakkabı, tulum, iç giyim ve aksesuar.

Kıyafetler üç katmandan oluşmalıdır. Soğuk yerler için daha fazlası tercih edilebilir ancak bu hareket kabiliyetinizi kısıtlar. Eğer doğru kıyafetler tercih edilirse üç katman yeterli olacaktır. Elastik özelliğe sahip termal içlikler, onun üstüne giyilecek üstler ve en üste tulum yeterli olacaktır. Özellikle aşırı ıslak mağaralarda iki çorap tercih edilmesi önemlidir. İç içe giyilecek kalın ve pamuklu bir çorak aynı zamanda ayak altı içi bir konfor sağlayacaktır. Bunun üstüne giyilecek laylon ve su geçirmez çorap ise ayakkabıdan girecek olan suyun ağaya ulaşmasını engelleyecektir. Böylece ayak kuru kalıp sıcaklığını koruyacaktır.

İÇ GİYSİLER

İç kıyafetlerde sentetik, ipek, yün kullanılmalıdır. Ama asla pamuktan imal edilmiş içlikler tercih edilmemelidir. Pamuk kuru olduğunda sıcak olabilir, ancak ıslandığında kurumak için vücuttan daha fazla ısı çeker. Ancak diğer kumaşlar, pamuktan farklı olarak, ıslandığında suyu tutmazlar böylece bazı yalıtım özelliklerini korurlar. Mesela polypropylene kumaş, suyu cildinizden malzemenin dış katmanına çekip yün veya ipekten daha hızlı kuruyan bir fitilleme hareketine sahiptir.

ÜST KIYAFETLER

Üst kıyafetlerde pamuklu türlerden uzak durmak gerekir. Pamuklu kıyafetler terleme durumunda vücudun ısısını düşürürler. Tulumun altına uzun dayanıklı ve su geçirmez taktik pantolon ve üst kıyafetler tercih edilmelidir. Üste giyeceğiniz gömleğin pamuk olması kuru iken sizi sıcak tutabilir. Ancak ıslandığı zaman vücut ısınızı düşürecektir. O yüzden üste yün gömlek veya yünden fanila tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır. Mağara yolculuğunda bir çok kez diz kapaklarınız üstüne çökmeniz gerekebilir. Gerek kıyafetlerin ve gerekse diz kapaklarınızın sıhhati için dizlik tercih etmeniz iyi olur. Dizlik tercihinde de tek kayışlı olanlardan kaçının. Dizi saran tek kayış zamanla toplanıp uzun yolculuklarda dizi sıkıp rahatsız eder. İki kayışı olanı tercih etmek her zaman daha konforludur.

Eldivenler, zorunlu olmasa da tavsiye edilen başka bir aksesuardır. Mağara çamuru iyi bir kurutucu yapar; kurudukça cildinizdeki nemi emer. Kuru çatlamış elleri kullanmak istemiyorsanız eldiven takmanız gerekir. Eldivenler ellerinizi mağara çamurundan korumanın yanı sıra, ayrıca keskin kenarlı kayaları ve mağarada rastlanan diğer aşındırıcıların elinize zarar vermesini önler. Diğer bir avantaj ise eldivenlerin çamurlu taşları çıplak ellerden daha iyi tutmasıdır. Eldiven tipi seçimi kişiye özeldir, lastik ve deri en iyisidir. Pamuk eldivenler seçilebilir ancak mağaracılık şartlarına pek dayandıkları söylenemez.

MAĞARA TULUMLARI

Ucuz standart pamuk veya polyester tulumları kullanabilirsiniz. Kuru ve soğuk olmayan mağaralarda Pamuklu tulumlar tercih edilebilir. Naylon ve pvs tulumların imal edildiği diğer kumaş türleridir. Bu kıyafetler özellikle mağaracılık için yapılmıştır. Bunların birçoğu, aşınmaya dayanıklı, su tutmaz ve vücudu sıcak tutarlar. Düzgün bir şekilde giyildiklerinde hareketi engellemezler ve yüzeylerinin pürüzsüz olmaları nedeniyle, dar bir alanda geçerken daha az sürtünmeden dolayı kolay geçilir.

AYAKKABILAR VE ELDİVENLER

Mağaralar için en uygun seçenek botlardır. Botlar mağaraya götürdüğünüz en önemli ikinci donanım parçasıdır. Mağaraya uygun olmayan ayakkabı giyerseniz, ister istemez çoğu kez oturmak zorunda kalıp zaman harcayacaksınız. Bir mağarada, çamurlu veya kayalık iki tip araziyle karşılaşabilirsiniz. Ayakkabıda aranacak özellikler söyle olmalıdır. birincisi, ayak tabanı bükülmeye karşı yetecek kadar yüksek olup üst kısmı sert deriden yapılmış olmalıdır.. Botun üst kısımları, iki kayanın arasına sıkıştığında ayağın kenarlarının ezilmesine karşı korunacak şekilde kalın olmalıdır. Botun Aşil tendonunu korumak için çelik bir gövdesi olmalıdır. Çoğu yürüyüş ayakkabısı yukarıdaki kriterleri karşılayacaktır. Çok ıslak ve sulu mağaralarda tabanı kauçuktan kaymaya dirençli çizmelerde kullanılabilir.

BAŞLIK VE KASKLAR

Kask, bir mağaraya girdiğinizde taktığınız en önemli mağaracılık ekipmanıdır. Mağara gezilerinde, düşme, kayalara karşı korunma, başınızı alçak tavanlara çarpma esnasında size koruma sağlar. Kaska takılacak olan kafa feneri ile aydınlatma sorununuzu çözmüş olursunuz. Çünkü ellerinizle tırmanma vb. işler yaparken kaskınızda bulunan aydınlatma lambası işinizi kolaylaştıracaktır

AYDINLATMA

Baret fenerleri yüksek ışığa sahip olup su geçirmez olmadırlar. El fenerleri toz ve su geçirmez özelliğe sahip olup aydınlatma için yüksek lümenli olmalıdır. Alan aydınlatması için oynar kafalı projektörler hafif olup yüksek ışık gücüne sahip olmadır.