Kentsel Arama ve Kurtarma

Yaşadığımız şehirleri biz insanlar şekillendiriyoruz. Bu yapılanmada bilerek veya bilmeyerek birçok hatalar yapıyoruz. Göz ardı edilen bu önemsiz detayların sonuçları acı oluyor. Kentlerimize gereken önem ve değeri vermeliyiz. Bu önem ve değer gündelik hayatımızı kolaylaştırıp yaşam kalitemizi arttıracaktır. İçirişinde barındırdıkları kalabalık nüfuslarıyla kentler her gün biraz daha büyümektedirler. Bu büyüme beraberinde çeşitli sorunlar getirmektedir. Mimari ve alt yapı bu sorunların en büyüğüdür.

Depremler, su baskınları gibi doğal afetlerin yanı sıra gündelik hayatın yanlış yapılaşması sonucu meydana gelen yıkıntı ve çöküntüler nice canlara mal olmaktadır. Olay sonrasında enkaz ve afet bölgesinde bulunan kimseleri oradan tahliye etmek veya enkaz altında çıkarmak için gerek kamu ve gerekse sivil kuruluşlar “Arama Kurtarma” ekipleri kurmaktadırlar. Ülkemizde bu işin öncülüğünü AFAD yapmaktadır. Diğer ekipler için rol ve model olan AFAD ülkemizde Arama Kurtarma ekiplerinin bir seviyeye taşımıştır. İstanbul’da Yeşilköy’de bulunan AFAD eğitim şubede bu eğitimler arama kurtarma ekiplerine profesyonelce en üst düzeyde verilmektedir. Yine bu eğitimleri veren birçok sivil kuruluş vardır. Bizde eğitim kısmında yazılı olan eğitimleri uzman, uzun yıllar sahada çalışmış ve saha tecrübesi olan kadromuz ile vermekteyiz.

Bu eğitimleri almak isteyen ARKUR ekiplerinin öncelikli olarak alması gereken ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlarda sınır yoktur. Teknolojik ilerlemenin bu ekipmanlarında gelişmesine katkısı vardır. Öncelikli olarak alınacak olan bu ekipmanlar eğitimde kullanılacaktır. Böyle ARKUR personeli bu alet, edevat ve makinaları yakında tanıma ve kullanma olanağına sahip olacaktır. Sonrasında ARKUR ekibi bir olaya intikal ettiğinde aşina olduğu ekipmanları en iyi şekilde kullanacaktır.

Bu ekipmanların içeriğine sınırlama getirmek çok zordur. Enkaz altında bulunan bir kimseyi tespit etmek için, dinleme ve enkaz görüntüleme kamerasını kullanmak gerekir. Ancak enkaz altındaki kameranın ucunu içeriye göndermek için bazı yerlerde güçlü matkaba, bazı yerlerde ise bir karot makinesine ihtiyaç vardır.

Kentsel Arama Kurtarmada kullanılacak malzemelerden bazıları

DİREKTEN İNDİRME EKİPMANI
İNİŞ ÇIKIŞ ALETİ (LİBERATÖR)
MAKARALI KURTARMA SİSTEMİ
HALATLI ÇEKTİRME
PLAZMA KESİCİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ
BENZİNLİ JENERATÖR
MATKAP ŞARJLI
HAVA EMİŞ ÜNİTESİ
DAİRESEL TESTERE
GÖRÜNTÜLÜ CANLI ARAMA DEDEKTÖRÜ
SİSMİK VE AKUSTİK ENKAZ ALTI DİNLEME
BENZİNLİ HİDROLİK GÜÇ ÜNİTESİ
HİDROLİK ZİNCİR TESTERE
HİDROLİK GÜÇ ÜNİTESİ
SULU BETON VE DEMİR TESTERE SİLİNDİRİK
TAHKİMAT SET
ARAÇ İÇİN TAHKİMAT SET
HAVA YASTIĞI (BEŞLİ)
ŞARZLI KESME AYIRMA TAKIMI (KESME, AYIRMA, RAM, ZİNCİR, YEDEK BATARYA)
TRİPOD VE YARDIMCI EKİPMANLARI+ VİNÇ
SEDYE
AYAKLI İKAZ LAMBASI
ÇOKLU GAZ ÖLÇÜM CİHAZI
ŞİŞE TİPİ HİDROLİK KRİKO
ÜÇ BOY KIRICI VE DELİCİ HİLTİ
SPİRAL TAŞLAMA
HALATLI ÇEKTİRME
BENZİN MOTORLU AHŞAP TESTERESİ
DUVAR İÇİ GÖRÜNTÜLEME CİHAZI
ALAN AYDINLATMA
YÜKSEK LÜMENLİ EL PROJÖKTÖRLERİ
TEMİZ HAVA SOLUNUM SETİ
ÜÇGEN KURTARMA KEMERİ
KÜÇÜK HAYVAN KURTARMA KEMERİ
BÜYÜK HAYVAN KURTARMA KEMERİ
MEGAFON
HAVALI KORNA
LEVYE
KAZMA
KÜREK
BALYOZ
METAL KOVA
TOZ MASKESİ
ENKAZ ELDİVENİ
KESLMEYE KARŞI DİRENÇLİ ELDİVEN